STM32F401RDT6 Microcontroller IC 32-Bit Single Core 84MHz 384KB Flash 64-LQFP
Shenzhen Xinyuanpeng Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32F401RDT6
Certification : RoHS
Place of Origin : USA
MOQ : 100
Price : negotiated
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 1000
Packaging Details : Tray
Delivery Time : 5-8 work days
Model : STM32F401RDT6
Speed : 84MHz
Number of I/O : 50
Program Memory Size : 384KB (384K x 8)
RAM Size : 96K x 8
Supplier Device Package : 64-LQFP (10x10)
Contact Now
The STM32F401XD/XE devices are based on the high-performance ARM® Cortex® -M4 32- bit RISC core operating at a frequency of up to 84 MHz. Its Cortex®-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM single-precision dataprocessing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security. The STM32F401xD/xE incorporate high-speed embedded memories (512 Kbytes of Flash memory, 96 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix. All devices offer one 12-bit ADC, a low-power RTC, six general-purpose 16-bit timers including one PWM timer for motor control, two general-purpose 32-bit timers. They also feature standard and advanced communication interfaces.
• Up to three I2Cs
• Up to four SPIs
• Three USARTs
• SDIO interface
• USB 2.0 OTG full speed interface
Refer to for the peripherals available for each part number. The STM32F401xD/xE operate in the –40 to +105 °C temperature range from a 1.7 (PDR OFF) to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications. These features make the STM32F401xD/xE microcontrollers suitable for a wide range of applications:
• Motor drive and application control
• Medical equipment
• Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
• Printers, and scanners
• Alarm systems, video intercom, and HVAC
• Home audio appliances
• Mobile phone sensor hub
Features
• Core: ARM® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 84 MHz, memory protection unit, 105 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
• Memories
– up to 512 Kbytes of Flash memory
– up to 96 Kbytes of SRAM
• Clock, reset and supply management
– 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4-to-26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
• Power consumption
– Run: 146 µA/MHz (peripheral off)
– Stop (Flash in Stop mode, fast wakeup time): 42 µA Typ @ 25C; 65 µA max @25 °C
– Stop (Flash in Deep power down mode, fast wakeup time): down to 10 µA @ 25 °C; 30 µA max @25 °C
– Standby: 2.4 µA @25 °C / 1.7 V without RTC; 12 µA @85 °C @1.7 V
– VBAT supply for RTC: 1 µA @25 °C
• 1×12-bit, 2.4 MSPS A/D converter: up to 16 channels
• General-purpose DMA: 16-stream DMA controllers with FIFOs and burst support
• Up to 11 timers: up to six 16-bit, two 32-bit timers up to 84 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input, two watchdog timers (independent and window) and a SysTick timer
• Debug mode
– Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
– Cortex®-M4 Embedded Trace Macrocell™
• Up to 81 I/O ports with interrupt capability
– Up to 78 fast I/Os up to 42 MHz
– All I/O ports are 5 V-tolerant
• Up to 12 communication interfaces
– Up to 3 x I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 3 USARTs (2 x 10.5 Mbit/s, 1 x 5.25 Mbit/s), ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
– Up to 4 SPIs (up to 42Mbit/s at fCPU = 84 MHz), SPI2 and SPI3 with muxed full-duplex I2S to achieve audio class accuracy via internal audio PLL or external clock